Centrální bankéři v USA v uplynulém roce zvedli úrokové sazby celkem čtyřikrát. Na posledním zasedání Fedu v prosinci jeho šéf Powell znepokojil trhy prohlášením, že stahování prostředků z trhu (kvantitativní utahování) bude probíhat na bázi autopilota.

Nyní však výrazně otočil, když oznámil, že Fed bude další zvyšování sazeb pečlivě zvažovat a snižování své bilance může případně zastavit, pokud by to okolnosti vyžadovaly.

Tato změna rétoriky nezůstala bez povšimnutí. Podle oficiálních vyjádření by měl Fed letos zvýšit sazby dvakrát, nicméně trhy tomuto scénáři nevěří. Aktuálně dokonce přisuzují vyšší pravděpodobnost tomu, že v následujících kvartálech nastane namísto avizovaného růstu pokles sazeb. Zatímco během loňska došlo k rychlejšímu než očekávanému utahování měnové politiky, letos můžeme být svědky pozvolnějšího přístupu.

Jaký má tato situace dopad na trhy? Aktuální ohodnocení amerických indexů (měřeno poměrem cen akcií k ziskům) osciluje okolo pětiletých minim. V poklesu sehrál roli právě jestřábí přístup Fedu. Růst sazeb loni přehlušil pozitivní skutečnosti, jako například rychlý růst korporátních zisků. Uvolněnější měnová politika by tak v roce 2019 mohla představovat jeden z klíčových faktorů, který by pomohl trhům opět posílit.