Ani tři roky po svém krachu není kauza neúspěšné výstavby elektrárny Poljarnaja za polárním kruhem u konce. Energetický projekt na ruské Sibiři, ve kterém i český stát utopil téměř sedm miliard korun, měl pokračování u mezinárodních soudů. Ve výsledku si koncem prosince vyžádal krach společnosti, která ho stavěla − PSG International.

Zlínská firma v Rusku působila dlouhodobě, dvě elektrárny zde dokončila a Poljarnaja měla být jejím třetím projektem. Poté, co se výstavba v roce 2015 zastavila, ale už PSG International jen přežívala.

Nakonec se v polovině listopadu přejmenovala na Eucia CZ a o měsíc později podala sama na sebe insolvenční návrh spojený s návrhem na reorganizaci.

Podle návrhu v insolvenčním rejstříku činí celkový součet pohledávek za firmou 879 milionů korun, z nichž 505 milionů společnost neuznává.

"Drtivá většina závazků, ať již uznávaných, nebo neuznávaných, je spojená s projektem Poljarnaja. Na běžný obchodní styk připadá zhruba 25 milionů korun," uvádí Michal Andrle, předseda představenstva firmy Eucia.

Hlavní příčinou byly podle vyjádření firmy spory s insolvenčním správcem ruské společnosti UPUP. To byl zákazník, pro kterého PSG Poljarnaju stavěla.

Konkurzní správce opakovaně tvrdil, že česká PSG International neodvedla práce, za které dostala během výstavby zaplaceno. Ta to odmítala. Nejdříve tak požadoval až 1,7 miliardy, později svůj požadavek snížil na něco přes půl miliardy.

"UPUP podal na PSG Internatio­nal hned po sobě tři insolvenční návrhy. I když byly neúspěšné, firmu na rok a půl prakticky paralyzovaly," říká Andrle. A dodává, že dalších firem ze skupiny PSG se problémy netýkají.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru