Bývalý slovenský premiér Robert Fico se chce stát soudcem slovenského Ústavního soudu. V únoru s ohledem na uplynutí funkčního období v něm skončí devět z celkového počtu třinácti členů. Podle slovenské ústavy členy Ústavního soudu vybírá prezident z širšího okruhu kandidátů, které mu předloží parlament. Zájem mají i další politici.

Šéf nejsilnější vládní strany Směr − sociální demokracie Fico zájem o funkci ústavního soudce v uplynulých měsících nepotvrdil. Naopak tvrdil, že chce za Směr-SD v případě vítězství v parlamentních volbách plánovaných na příští rok vést povolební jednání o vytvoření vlády. Pokud by se Fico stal ústavním soudcem, musel by se členství ve straně vzdát.

Fica navrhl jako kandidáta na ústavního soudce místopředseda parlamentu za Směr-SD Martin Glváč. "Na základě jeho dosavadního působení si myslím, že jde o nejschopnějšího kandidáta," řekl médiím.

39 osob

zatím eviduje slovenská Národní rada jako kandidáty na devět míst ústavních soudců.

Kandiduje i šéfka Nejvyššího soudu

Fico je docentem práv. Loni v březnu rezignoval na post premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Pak začal uplatňovat mandát poslance, jímž se stal v roce 2016, ale při výkonu premiérské funkce jím v souladu s ústavou nebyl.

Sněmovna musí hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament by měl tentokrát sestavit seznam osmnácti kandidátů, z nichž prezident Andrej Kiska vybere devět nových soudců.

Hlava státu také rozhodne o novém šéfovi Ústavního soudu, protože současné předsedkyni Ivettě Macejkové rovněž vyprší dvanáctileté funkční období ústavní soudkyně.

Loni v říjnu se slovenské koalici nepodařilo ve sněmovně prosadit změnu ústavy, na jejímž základě by v některých případech o nových ústavních soudcích již nerozhodoval prezident, ale mohla by je přímo zvolit sněmovna.

Spolu s Ficem byli jako kandidáti na ústavní soudce navrženi mimo jiné někteří současní i bývalí politici a rovněž Daniela Švecová, šéfka slovenského Nejvyššího soudu, a Michal Truban, předseda Specializovaného trestního soudu, který se zabývá i nejzávažnějšími kriminální případy.

Ústavním soudcem se na Slovensku může stát osoba, které je nejméně 40 let, má právnické vzdělání a alespoň patnáctiletou právnickou praxi.

Slovenský Ústavní soud rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou nebo o stížnostech obyvatel a firem na porušení jejich základních práv a svobod.

Jmenuje soudce až nový prezident?

Jmenování ústavních soudců v minulosti provázely spory. Odstartovaly v roce 2014, kdy Kiska odmítl pět ze šesti kandidátů, které navrhl tehdejší parlament ovládaný stranou Směr-SD. Později hlava státu nevybrala ani z dalších dvou kandidátů. Kiska to shodně zdůvodnil jejich nedostatečnou odbornou způsobilostí. Prezident ustoupil až poté, co mu jmenování soudců z předložených kandidátů nařídil jeden ze senátů Ústavního soudu.

Nynějšímu prezidentovi skončí pětiletý mandát v polovině června, přičemž opětovnou kandidaturu opakovaně odmítl. Web Sme.sk napsal, že se proto spekuluje o možném natahování času. Pak by nové ústavní soudce jmenoval až Kiskův nástupce.

Ficovy ambice stát se ústavním soudcem již loni naznačil právě Kiska. Takovou možnost po Ficově demisi ale označil za fikci.

Kiska v roce 2014 porazil Fica v přímé volbě hlavy státu a jako prezident se s ním opakovaně dostával do sporů. Například loni premiéra popudila Kiskova výzva k rozsáhlé rekonstrukci kabinetu nebo k vypsání předčasných voleb, a to právě v reakci na Kuciakovu vraždu. Po Ficově demisi koalice vytvořila novou vládu v čele s místopředsedou Směru-SD Peterem Pellegrinim a většinou Ficových ministrů.

Související