Do krajů se v letošním roce rozjedou skupiny podnikatelů a berních úředníků. Budou přesvědčovat zástupce místních firem, aby se nebáli investovat do výzkumu a vývoje nových produktů. Stát to podporuje daňovým zvýhodněním. Zkušenosti některých podnikatelů však říkají, že jeho uplatnění se může stát daňovou pastí a iniciativa se jim velmi prodraží.

Chystaná "road show" má za cíl to změnit. "Je třeba firmy motivovat, aby tento nástroj používaly daleko víc. Týká se to asi 1300 firem," podpořil záměr Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků a zároveň místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Zmíněný poradní orgán vlády inicioval snahu vrátit důvěru podnikatelů ve vkládání peněz do inovací. "Potřebujeme zásadně zvýšit investice firem do výzkumu. Dnes činí celkové výdaje na vědu a výzkum 1,8 procenta HDP," řekl Havlíček. Aby byla česká ekonomika konkurenceschopná, bylo by potřeba podle něj toto číslo zvětšit do roku 2025 na 2,5 procenta. "To ale stát sám nezvládne," řekl.

1300 firem

chce stát motivovat k tomu, aby více investovaly do inovací. Mohly by se dostat až na pětinásobek dnešního stavu, tedy na 50 miliard.

S rozjezdem akce chce počkat na definitivní schválení novely daňového zákona. Prošla sněmovnou, čeká na schválení Senátem a následný podpis prezidenta. Platit začne měsíc po vydání ve Sbírce zákonů.

Firmy se bojí pasti

V současné době podnikatelé váhají, zda skutečně mají možnost uplatnit tímto způsobem dvojnásobný odečet nákladů od základu daně. Berní úředníci totiž při kontrolách někdy odmítají uznat, že to, co firmy vykazují jako vývoj či inovaci nového výrobku, skutečným vývojem je. Následuje doměření daně spojené s nemalým penále. Podle podnikatelů úředníci smetávají ze stolu jejich výkazy o investicích do vývoje kvůli pouhým formálním chybám. To je případ lanškrounského výrobce polygrafických strojů Komfi. Loni v červnu musel doplatit 6,5 milionu korun na dani. "Vůbec je nezajímalo, jestli vyvíjíme nové stroje, zaměřili se na formální záležitosti. Nelíbil se jim například způsob vykazování odpracovaných hodin," sdělil tehdy HN generální ředitel společnosti Karel Matějček.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Které administrativní zádrhele u inovací by měla novela daňového zákona odstranit.
  • Jak na informace o "roadshow" za podnikateli reagovaly státní instituce.
  • V čem by podle představ podnikatelů měly berní úřady změnit přístup.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se