Americké Las Vegas se ode dneška do pátku promění z centra hazardu v obří výstaviště technologických inovací. Na tradiční přehlídce elektroniky CES asijští výrobci jako LG či Samsung představí nové mobily i televize s ohebnými displeji, k vidění má být také český hokejový trenažér Sense Arena, který se vejde do malého kufříku.

Na největším oborovém veletrhu světa se ale nebude mluvit jen o nejmodernější elektronice. Tématem letošního ročníku je rovněž rostoucí vliv technologií, které na jednu stranu zjednodušují život lidí, na druhou stranu ale přinášejí i rizika. Ne náhodou se jeden z panelů současně probíhající konference dotkne třeba nebezpečí spojených s rozšiřováním umělé inteligence. Tu představují počítačové systémy, které se dovedou samy učit a které už člověka předčí třeba v rozpoznávání textů či obrazů.

Ohledně umělé inteligence doposud často převládala snaha vyzdvihovat její pozitiva. Chytrá auta s její pomocí za řidiče rozeznávají dopravní značky nebo brání střetu s jinými vozy či chodci. Ve velkých i menších společnostech se zase tato technologie využívá k rychlejší a přesnější analýze velkého množství dat, v call centrech pak dokáže hlas chytrého a učenlivého stroje nahradit lidské telefonisty.

Počítačoví experti ale čím dál více upozorňují také na to, že je umělou inteligenci možné zneužít. Podle aktuální ankety televize BBC mezi 200 zástupci globálních technologických firem se má právě letošek stát rokem, kdy se svět ve větší míře dočká i škodlivého využití této technologie − při manipulacích s veřejným míněním či v případech nového typu sofistikovaných hackerských útoků.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru