Když loni v říjnu Ředitelství silnic a dálnic slavnostně zahajovalo výstavbu dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi, nechyběl u toho ani premiér Andrej Babiš (ANO). Teď vychází najevo, že celý projekt má kompletně pod kontrolou jeho poradce pro dopravu Roman Lenner. Do stavby se podle informací HN postupně zapojily tři firmy, které přímo či nepřímo ovládá: Valbek, IBR Consulting a Novák & Partner. Každá v jiné roli.

Tyto firmy pracují pro ŘSD i pro konsorcium firem Eurovia−Metrostav−Swietelsky. Lenner tak stojí zároveň na straně investora i dodavatele stavby s nasmlouvanou cenou 2,6 miliardy korun. To se jeví jako střet zájmů. "Uznávám, že to tak někdo může vnímat," připustil na dotaz HN Babišův poradce. Tvrdí ale, že se v konfliktu zájmů nenachází.

Nezastírá, že všechny zmíněné firmy většinově ovládá. Upozorňuje ale na to, že v projekční firmě Novák & Partner, která dělá pro stavbaře detailní realizační dokumentaci, není v pozici jednatele a nepodílí se na jejím řízení. To se má týkat i IBR Consulting, která v konsorciu s dalšími dvěma firmami zabezpečuje na úseku Hradec Králové − Smiřice technický dozor a pomáhá při projednávání změn během výstavby.

Související

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.