Firmy, které se věnují výzkumu a inovacím, se už nemusí obávat sporů s daňovými úřady. Daňová podpora těmto společnostem, se kterou počítá novela zákona, je jednodušší, přehlednější a není "nebezpečná" pro firmy. S takovým poselstvím chystají podnikatelské svazy svoji road show po českých a moravských městech. Během výjezdů chtějí přesvědčit firmy, aby tuto formu podpory víc využívaly, a berním úředníkům vysvětlit, že ten, kdo investuje do výzkumu a inovací, není podvodník. S ohledem na minulé zkušenosti nutno dodat, že budou mít hodně práce.

Berní úředníci k inovativním firmám často přistupují v lepším případě jako ke sprostým podezřelým, v horším pak jako k podvodníkům. Mnoho na tom nezměnila ani novela z roku 2016, která měla celý systém zjednodušit.

Berní úředníci postupují podle metodického pokynu ministerstva, který je pro ně "svatý". Bohužel tento pokyn obsahuje sousloví "ocenitelný prvek novosti", o kterém nikdo (zřejmě jen kromě konkrétního úředníka) neví, co to je a jak by to mělo vypadat. Takže firmy, které se soudí o mnohamilionové pokuty, se nakonec musí prosoudit až k Nejvyššímu správnímu soudu a ani na jeho slovo nejsou často ochotni berní úředníci adekvátně reagovat. To, že berňák klidně najme coby znalce člověka, který není v seznamu znalců, ale působí ve firmě, která je přímým konkurentem, je vlastně jen ukázkou moci finančních úřadů a bezmoci firem. Technická novela z roku 2016, která původně měla celý proces zjednodušit, nakonec vedla k tomu, že se berňák přestal snažit posuzovat (aspoň na začátku), jestli jde o inovaci, nebo ne, ale soustředil se na jakékoliv, a to i formální, pochybení zákona a konal. Tedy podporu neuznal. Že nešlo o zlepšení, napadne asi nejen postižené firmy. Odpočty na vědu a výzkum jsou proto v myslích nejen firem, ale i účetních a auditorů brané nikoliv jako pomoc, ale jako daňová past.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru