Za časů vrcholící totality komunisté své odpůrce rádi strašili průpovídkou, že živí budou závidět mrtvým. Svým způsobem se to vyplnilo − a dokonce na komunistech samotných. Zatímco současná KSČM disponuje po loňských volbách silou pouhých sedmi procent hlasů, na státních zastupitelstvích podle zjištění serveru iRozhlas.cz dodnes působí šestnáct procent žalobců, kteří byli před rokem 1989 členy KSČ.

"Živí", tedy aktivní komunisté, tak mohou svým předchůdcům závidět… Ale vážně. Že má Česko třicet let po pádu komunismu nadprůměrný podíl bývalých majitelů rudých legitimací zrovna mezi státními zástupci, je problém. Právě tato profesní skupina svým pojetím spravedlnosti silně ovlivňuje nálady ve společnosti. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že důvody pro vstup do partaje bývaly velmi rozličné − od "obyčejného" nátlaku až po vydírání prostřednictvím zákazu studia potomků. Proto prý "samo řadové členství v KSČ nemůže paušálně devalvovat morální vlastnosti státního zástupce".

Jenže to je i není pravda. Zaprvé, legitimace nebyla za bývalého režimu nezbytnou oficiální vstupenkou k prokurátorské kariéře. A zadruhé: za rudou knížku i za prokurátorský post se platilo řadou ústupků, mimo jiné souhlasem se srpnovou okupací z roku 1968. Což, nic naplat, vyžadovalo ohebnost a cynismus. Jsou snad právě tohle ideální vlastnosti státních zástupců?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru