Zlatu se v posledních týdnech vrací jeho dřívější lesk. Na začátku tohoto roku vzrostla jeho cena na světových trzích až k 1300 dolarům za troyskou unci, což představuje nejvyšší úroveň za posledního půl roku. Do rekordních hodnot z léta roku 2011, kdy se zlato obchodovalo i za více než 1900 dolarů, však má jeho současná cena stále daleko.

"Hlavním hybatelem růstu ceny zlata byl strach investorů z výraznějšího zpomalení globální ekonomiky a rychle rostoucí obavy z pádu Spojených států do recese někdy v závěru roku 2019 či v roce 2020," řekl Patrik Hudec, portfolio manažer investiční společnosti Generali Investments CEE.

Zlato tak investorům, kteří se zbavovali akcií a některých komodit (zejména ropy), posloužilo v období velkých výkyvů na trzích jako takzvaný bezpečný přístav. Zhruba od poloviny listopadu se jeho cena zvýšila přibližně o 90 dolarů, tedy zhruba sedm procent.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.