úterý 8. ledna

Tento týden bude bohatý na čísla o tuzemském hospodářství. Ukázat by měla další zpomalování ekonomického růstu. V úterý vydá Český statistický úřad údaje o vývoji stavebnictví a průmyslové výroby za měsíc listopad. Ta v posledních měsících naráží na své limity dané výrobními kapacitami a nedostatkem pracovních sil.

středa 9. ledna

Český statistický úřad zveřejnění data o vývoji zahraničního obchodu za listopad. Vyjdou také čísla ministerstva práce o vývoji nezaměstnanosti, která se i nadále drží díky rostoucí ekonomice na rekordně nízkých úrovních.

Americká centrální banka (Fed) zveřejní zápis z prosincového měnově-politického zasedání. Na něm Fed zvýšil klíčovou úrokovou sazbu již počtvrté v roce 2018 a očekávalo se, že v tomto roce k tomu přistoupí přinejmenším ještě dvakrát. Propady finančních trhů z posledních týdnů však vedly ke změně rétoriky centrálních bankéřů a investoři nyní předpokládají, že růst sazeb již pokračovat nebude. I tak ale bude zápis investory velmi zajímat, jelikož kroky Fedu mají dopad nejen na americkou, ale i světovou ekonomiku a globální finanční trhy.

čtvrtek 10. ledna

Pozornost ekonomů i investorů bude upřena k číslům ČSÚ o vývoji spotřebitelských cen. Očekává se, že inflace dosáhla v prosinci 2,3 procenta v porovnání s listopadovými dvěma procenty. Růst cen měl zrychlit pod vlivem zvyšujících se cen potravin a také kvůli nadále silné poptávce spotřebitelů. Vysoké útraty umožňují firmám snadněji zvyšovat ceny v obchodech.

V Ekonomickém klubu ve Washingtonu promluví šéf americké centrální banky Jay Powell. Očekává se, že se vyjádří k dění na světových finančních trzích a naznačí další směřování měnové politiky Fedu. Případný náznak pomalejšího zpřísňování měnové politiky by mohl mít alespoň krátkodobou pozitivní odezvu u investorů a vést k růstu cen akcií.

pátek 11. ledna

Ve Spojených státech vyjdou čísla o vývoji inflace. Ta jsou důležitá hlavně pro nastavení měnové politiky Fedu, který podobně jako jiné centrální banky provádí takzvané inflační cílování. Ekonomové očekávají, že v prosinci spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Tempo růstu by tak bylo pod dvouprocentním inflačním cílem. Pomalejší růst cen může znamenat i pozvolnější zpřísňování měnové politiky.

ČSÚ zveřejní údaje o maloobchodních tržbách za listopad a sektorové účty, které by měly ukázat další pokles ziskových marží podniků kvůli tomu, že čím dál větší díl zisků jde na platy zaměstnanců.

pondělí 14. ledna

V britském parlamentu bude pokračovat debata o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. O dohodě, kterou domluvila s EU vláda Theresy Mayové, se mělo hlasovat v první polovině prosince, kvůli nedostatečné podpoře jej však ministerská předsedkyně odložila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru