Zájem českých investorů o nákup fyzického zlata se rok od roku zvyšuje. Stále častěji slouží i jako dárek na Vánoce, říká v rozhovoru pro HN hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Naopak v menší míře Čechy zajímají investice do zlata prostřednictvím burzovních nástrojů, jako jsou burzovně obchodované fondy (exchange traded funds či ETF) či termínové kontrakty (futures).

HN: Cena zlata v posledních týdnech posílila. Co je důvodem?

Poslední dobou se investiční poptávka po zlatě zvyšuje kvůli narůstajícím nejistotám ve světě. Řeší se obchodní války, propady na burzách či předluženost některých zemí. A zatímco ještě nedávno nikdo nepochyboval o tom, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, nyní se začíná hovořit o tom, že by tomu tak nemuselo být. A to jsou okolnosti, které zlatu nahrávají, protože bývá bezpečným přístavem právě v obdobích narůstající nejistoty. A také v okamžiku, kdy úrokové sazby nerostou, začíná být zlato atraktivnější, což je situace, v které se nyní nacházíme.

HN: Může to být udržitelný trend?

Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet. Dnes nikdo neví, zda dojde k nějaké dohodě mezi Spojenými státy a Čínou v oblasti obchodních vztahů. Taktéž se mluví o možném příchodu krize, ale reálné ekonomice se dál daří celkem dobře. Je možné, že současné turbulence na trzích utichnou a akciové trhy opět začnou růst. Ale dá se očekávat, že úrokové sazby už nebude americká centrální banka (Fed) zvyšovat tak rychle, jak se donedávna očekávalo. A to může zlatu nahrávat. Takže názor BH Securities je, že zlato letos mírně posílí a průměrná cena za celý rok dosáhne 1320 dolarů za troyskou unci. Ale v průběhu roku se cena samozřejmě vyšplhá i výš.

Štěpán Křeček

Pracuje na pozici hlavního ekonoma v BH Securities, kde zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, kde dále vyučuje několik předmětů. Napsal řadu prací převážně na témata české a evropské ekonomiky.

HN: Zvýšil se díky poslednímu vývoji zájem klientů o nákup zlata?

Obecně v našem případě platí, že v období poklesů či výkyvů na akciových trzích se zvyšuje poptávka po zlatě. Ale pokud je všechno v klidu, tak i zájem o zlato je slabší. Poslední dobou si všímáme, že se zlato stává populárním vánočním dárkem. I celkově se poptávka našich klientů rok od roku zvyšuje. Mimochodem jeden z důvodů, proč by cena zlata mohla alespoň v nejbližších týdnech pokračovat v růstu, je to, že v nejbližších týdnech výrazně naroste poptávka v Číně, kde je zlato obvyklým dárkem k čínskému Novému roku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru