Od roku 2014, kdy do vedení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nastoupil Jiří Žežulka, začala finanční správa ve velkém využívat takzvané zajišťovací příkazy − mimořádný prostředek k zadržení peněz firmám, u nichž se objevilo podezření z daňových úniků.

V roce 2013 jich bylo vydáno 457, další rok už přes tisíc a v následujících třech letech ještě téměř o polovinu více. Radikální nástroj dopadl na dva tisíce firem, některé dokonce zlikvidoval. Berní úředníci také postupně zajišťovali menší a menší částky. V roce 2013 šlo průměrně o 22 milionů korun, v roce 2015 to bylo už jen 8,6 milionu a za prvních deset měsíců loňského roku dokonce průměrně čtyři miliony korun. Na začátku prosince 2018 finanční správa evidovala už 262 správních žalob, kde se postižené firmy domáhaly toho, aby soud zajišťovací příkaz přezkoumal. V těchto řízeních byli správci daní úspěšní jen v 69 procentech (údaj k 3. prosinci 2018).

Tiskový mluvčí úřadu Petr Habáň nepřipouští, že by počet soudních sporů svědčil o nadužívání tohoto nástroje. "Z celkových čísel vyplývá, že většina subjektů postup finanční správy vůbec nerozporuje u soudu. Je jasné, že čím více zajišťovacích příkazů bylo vydáno, tím vyšší je pravděpodobnost, že se některý z dotčených subjektů bude bránit soudní cestou," říká.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.