My Češi si rádi zanadáváme na svoje okolí. Někdy oprávněně, třeba když jde o tragikomickou neschopnost státu postavit nové dálnice a udržet sjízdných těch pár stovek kilometrů, které už máme. Velmi často taky láteříme na úroveň státní správy. Tady ale závěr není jednoznačný: je tomu právě deset let, co české úřednictvo prokázalo mimořádně velké schopnosti. Zároveň ale jde o připomínku toho, jak se politici na státní správu vykašlali. A jak neudělali skoro nic pro to, aby byla lepší.

Před deseti lety, 1. ledna 2009, začala Česká republika předsedat Evropské unii. Toto výročí si v médiích vysloužilo jen pár stručných zmínek. A i ty se nesly ve známém duchu připomínání skandálů − pádu vlády Mirka Topolánka během předsednictví a kontroverzní plastiky Entropa, kterou výtvarník David Černý jménem Česka vyzdobil jednu z budov, v níž sídlí evropské instituce.

Média ale nepřipomínala hvězdné hodiny, které Česko během předsednictví prožilo. Nejdůležitějším sdělením, které nám tehdejší doba dala, bylo to o kvalitě české státní správy − úředníci, kteří měli předsednictví na starosti, byli stejně dobří jako jejich britští, němečtí nebo třeba dánští kolegové.

Jistě, problémem je, že Česko má takových lidí pár desítek, zatímco zmiňované země mnohem víc. O to horší ale je, jak se čeští politici ke "svým" úředníkům následně zachovali. Místo aby jim vytvořili podmínky pro další působení na vysokých postech ve státní správě nebo jim pomohli k důležitým funkcím v evropských institucích, vykašlali se na ně. Platí přitom, co po skončení předsednictví napsal deník Financial Times, který čte světová elita − Češi ukázali, že mají skvělé úředníky a tragické politiky.

Nečas jako vyhazovač

Dobře to vykresluje studie Petra Kanioka z Masarykovy univerzity a Leony Gergelové Šteigrové, která momentálně působí na ministerstvu práce a sociálních věcí. Připomínají, že Česko se na své předsednictví EU velmi tvrdě připravovalo. V rámci toho na ministerstvech a dalších úřadech vyrostli mimořádně kvalitní lidé. Jenže pokud si snad mysleli, že budou za své výkony během předsednictví odměněni nabídkou atraktivních pozic, byli naivní. Desítky úspěšných lidí proto ze služeb státu odešly, vesměs po nástupu vlády Petra Nečase.

"Úředníci, kterým se dostala všemožná podpora před předsednictvím a během něj a kteří měli velkou motivaci pracovat, nedostali adekvátní pracovní nabídku nebo byli po parlamentních volbách v roce 2010 vyhozeni," konstatují Kaniok a Gergelová Šteigrová ve své studii publikované v prestižním časopise Journal of Contemporary European Research.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.