Majitelům velkých českých e-shopů se daří. Obchody jim skvěle šlapou, tržby rostou dvouciferným tempem a obchodů s miliardovým obratem už je celá řada. Boom nákupů přes internet přitom nekončí.

Až si na konci roku průměrná čtyřčlenná rodina udělá revizi výdajů, zjistí, že v e-shopech utratila přes šedesát tisíc korun. Na tak velkých obchodech už se i pořádně vydělává. Největší e-shop Alza svým majitelům, ať je to kdokoli, zřejmě vynese (jde o odhad, Alza naposledy zveřejnila výsledky za rok 2016) miliardu ročně.

Čísla jsou impozantní. Ovšem rizika pro kvetoucí byznys mohou přijít ze zahraničí. Stačí si vzpomenout, jaký rozruch před pěti lety vyvolal plán Amazonu na stavbu skladů v Česku.

Ukázalo se ale, že americký gigant zatím víc potřebuje českou pracovní sílu a dopravní infrastrukturu než tuzemský trh. Do něj se nikdy pořádně neopřel a české e-shopy tak dál spokojeně rostou v sousedství zdánlivě spícího gigantu.

Bude se to opakovat i v případě čínské Alibaby, která si vytváří první předmostí na evropském trhu? Přeskočme fráze o tom, že infrastruktura bude sloužit evropským firmám vyvážejícím do Číny. To je spíš diplomatická omáčka, která k ničemu nezavazuje, i když ji servíruje nejbohatší Číňan Jack Ma. Hlavní jsou evropští spotřebitelé a jejich kupní síla. Čínský obchodní gigant jistě v první fázi najde v Evropě lukrativnější trhy, než je desetimilionový český, ale že by ho úplně opominul?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru