Do našich životů a do slovníků českého jazyka vstoupil pyropes. Tento výraz si vymyslela policie a je tak nový, že s ním úspěšně zmatete i vyhledávač Google. Když na něm budete hledat pyropsa, zadřou se na světových serverech všechna disková pole. Bezradný Google se vás zeptá, jestli jste nechtěli hledat "krychlový minerál pyrop", o kterém ví pro změnu úplně všechno. Vzdej se, informační gigante, na české uniformy nemáš.

Pyropes se objevil hned na začátku letošního roku. Je vycvičen, aby hledal výbušniny na místě, kam přijedou armádní nebo policejní pyrotechnici. Například na Vysoké škole ekonomické, kde si ve zkouškovém období mohou tipnout statistickou pravděpodobnost, že zase někdo před psaním testu nahlásí bombu. Právě v souvislosti s VŠE zmínila policie svého pyropsa poprvé.

Na rozdíl od jiných policejních výrazů je pyropes nečekaně kreativní slovo. Snadno se pamatuje, je celkem výstižné, krátké a vlastně docela milé. Policie se dosud úzkostlivě držela úředního slovníku, u kterého jste si snadno představili, jak ho někdo vyťukává na psacím stroji se zasunutými listy papíru a modrým kopírákem. Vždycky když nějaký policista mluví o "vykonání realizace úkonů trestního řízení", čekám, kdy to na konci téhle věty cinkne a posuvný jezdec se vrátí na začátek řádku. Zapsal podporučík Novák, svědek byl poučen a souhlasí.

Jazyk policejních svodek je kouzelný. Zatímco státní policie hledá co nejopatrnější úřední formulace, strážníci dávají průchod nenaplněným uměleckým ambicím. Hlášení městské policie obvykle píše někdo, kdo měl ve škole jedničky ze slohových prací. Z opilců se stávají poetické figurky, které "podcenily množství vypitého alkoholu", zlodějům se "nechtělo platit za vybrané zboží". Svodky se v podání strážníků stávají svébytným literárním útvarem, kde na několika řádcích vznikne cosi jako dramatický oblouk. U závažných případů nechybí ani velkolepé finále, při kterém městská policie předává hříšníka dalším orgánům k došetření.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru