Existuje spousta důvodů, proč zachovat placené obědy ve školkách a školách. Pro argumenty proti jejich rozdávání zdarma nemusíme chodit daleko. A nejde jen o obligátní "je to nesystémové opatření a zdarma ve skutečnosti není nic", čemuž snad nemohou věřit ani ti politici, kteří si hrají na strážce pravicových hodnot a s oblibou a vážnou tváří tuhle frázi pronášejí. Zvláště když takové věty vypouštějí poté, co odsouhlasili stejně tak nesystémové dotace na podporu nějakého průmyslového odvětví.

Ano, je to populistické a nesystémové. Ale na druhou stranu o nic nesystémovější než spousta jiných záležitostí. Příklad: Česko je zřejmě jediná země na světě, kde je možné strávit naprosto zdarma neomezeně dlouhou dobu v nemocnici a za tamní jídlo, jež se podává pětkrát denně, nezaplatit ani korunu. Bez ohledu na to, kolik člověk vydělává. A o zpoplatnění nemocničních hotelových služeb nyní nemluví nikdo.

Proti jídlu zdarma ve školách lze samozřejmě vznést i relevantnější argumenty. Zaprvé je to celková cena. Pokud by obědy zdarma dostávali plošně žáci na základních školách, vyjde to na šest miliard. Pokud vláda přijme osekanou variantu (obědy gratis jen pro sociálně slabší), pořád to budou necelé dvě miliardy. Což je určitě dost. Pokud se ale podíváme na letošní rozpočet, tak ten počítá třeba s tím, že stát dá o 12 miliard korun více než loni na stavbu a opravy dopravní infrastruktury. Vzhledem ke stavu našich silnic a rychlosti výstavby našich dálnic se i poloviční částka věnovaná školnímu jídlu zdá jako skvělá a bezriziková investice.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru