Počet fúzí a akvizic loni poprvé od roku 2010 globálně klesl. Jejich hodnota ale vzrostla. A Evropa si v tomto směru vedla nejlépe, když hodnota prodaných firem dosáhla 989,2 miliardy amerických dolarů (přes 22 bilionů korun), meziročně o 17,1 procenta více. Uvedla to výzkumná agentura Mergermarket.

Nejvíce se s evropskými podniky obchodovalo v prvních měsících roku 2018, v jeho závěru investiční aktivita značně zpomalila. Jako důvod zmiňují odborníci politickou situaci, zejména nejistotu ohledně budoucích vztahů mezi Velkou Británií a zbytkem Evropské unie v souvislosti s brexitem.

19 232 akvizic a fúzí

se celosvětově uzavřelo v loňském roce. To je podle firmy Mergermarket meziročně o 6,6 procenta méně.

989,2 mld. USD

je hodnota fúzí a akvizic v Evropě za rok 2018. To je meziročně o 17,1 procenta více.

59 mld. USD

je částka, kterou za irskou farmaceutiku Shire zaplatí japonská Takeda. Jedná se o největší globální transakci v oblasti fúzí a akvizic roku 2018.

"Rostoucí protekcionismus, vládní intervence a pokračující nejistota − to vše bezpochyby způsobilo, že firmy významné investice přehodnocovaly," sdělil Jonathan Klonowski, analytik společnosti Mergermarket.

Na druhou stranu v Evropě bylo vloni uzavřeno celkem 11 megatransakcí, tedy takových, jejichž hodnota přesáhla 10 miliard amerických dolarů.

Vůbec největší celosvětovou dohodou v oblasti fúzí a akvizic roku 2018 je prodej irské farmaceutické společnosti Shire japonské Takeda Pharmaceutical Company. Japonci v květnu podle Mergermarket za irskou firmu nabídli 79,7 miliardy amerických dolarů.

V závěru roku agentura Reuters uvedla, že Takeda za Shire zaplatí jen 59 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). I tak se ale jedná o vůbec největší akvizici japonské firmy v zahraničí. Obchod by měl být formálně dokončen tento týden.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.