Počet fúzí a akvizic loni poprvé od roku 2010 globálně klesl. Jejich hodnota ale vzrostla. A Evropa si v tomto směru vedla nejlépe, když hodnota prodaných firem dosáhla 989,2 miliardy amerických dolarů (přes 22 bilionů korun), meziročně o 17,1 procenta více. Uvedla to výzkumná agentura Mergermarket.

Nejvíce se s evropskými podniky obchodovalo v prvních měsících roku 2018, v jeho závěru investiční aktivita značně zpomalila. Jako důvod zmiňují odborníci politickou situaci, zejména nejistotu ohledně budoucích vztahů mezi Velkou Británií a zbytkem Evropské unie v souvislosti s brexitem.

19 232 akvizic a fúzí

se celosvětově uzavřelo v loňském roce. To je podle firmy Mergermarket meziročně o 6,6 procenta méně.

989,2 mld. USD

je hodnota fúzí a akvizic v Evropě za rok 2018. To je meziročně o 17,1 procenta více.

59 mld. USD

je částka, kterou za irskou farmaceutiku Shire zaplatí japonská Takeda. Jedná se o největší globální transakci v oblasti fúzí a akvizic roku 2018.

"Rostoucí protekcionismus, vládní intervence a pokračující nejistota − to vše bezpochyby způsobilo, že firmy významné investice přehodnocovaly," sdělil Jonathan Klonowski, analytik společnosti Mergermarket.

Na druhou stranu v Evropě bylo vloni uzavřeno celkem 11 megatransakcí, tedy takových, jejichž hodnota přesáhla 10 miliard amerických dolarů.

Vůbec největší celosvětovou dohodou v oblasti fúzí a akvizic roku 2018 je prodej irské farmaceutické společnosti Shire japonské Takeda Pharmaceutical Company. Japonci v květnu podle Mergermarket za irskou firmu nabídli 79,7 miliardy amerických dolarů.

V závěru roku agentura Reuters uvedla, že Takeda za Shire zaplatí jen 59 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). I tak se ale jedná o vůbec největší akvizici japonské firmy v zahraničí. Obchod by měl být formálně dokončen tento týden.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru