Nejbohatší Číňan Jack Ma si předsevzal, že od základu změní světový obchod. Zakladatel a šéf největšího čínského e-shopu Alibaba proto vytvořil a zavedl novou globální platformu. Tu mohli zprvu bezplatně využívat čínští spotřebitelé, poté ji exportoval do jihovýchodní Asie a Afriky a nyní přichází na řadu Evropa. V ní se tržby e-shopů v letech 2013−2018 zhruba zdvojnásobily a loni dosáhly 602 miliard eur.

Jack Ma o expanzi do Evropy dlouho mlčel. První plány zveřejnil loni v létě, oznámil, že svoji elektronickou světovou obchodní platformu (anglicky eWTP) hodlá zavést zprvu v Belgii. Nyní list Handelsblatt informoval o detailech − součástí předběžné dohody s belgickou vládou je ujednání, že celní odbavení čínského zboží bude probíhat elektronicky. Tedy podstatně rychleji než nyní.

Dodávky levného čínského zboží, po němž je v Evropě stále větší poptávka, se v dohledné budoucnosti urychlí i díky obřímu logistickému centru, které se staví v belgickém Lutychu − nedaleko jeho letiště − na ploše 220 tisíc čtverečních metrů. Alibaba v první etapě výstavby investuje nejméně 75 milionů eur (v přepočtu přes 1,9 miliardy korun).

602 miliard

eur jsou odhadované tržby evropských e-shopů v roce 2018.

Jack Ma zdůrazňuje, že nové centrum bude sloužit hlavně menším evropským firmám vyvážejícím do Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii. Ale podle expertů mu jde v prvé řadě o vývozní expanzi své vlasti, kde je členem komunistické strany a veřejně ujišťuje, že "je připraven obětovat pro stranu a lid cokoli".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru