Vláda se v pondělí bude zabývat dvěma různými návrhy, které se týkají stravování dětí. První předkládají poslanci ČSSD v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou. Navrhují, aby všechny děti v mateřských školách a na prvním stupni škol základních dostávaly obědy zdarma. Toto opatření by se týkalo téměř milionu dětí a vyšlo by přibližně na pět miliard korun.

Druhý návrh patří ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Podle něj by za obědy nemusely platit ty děti, jejichž rodiče na ně pobírají příspěvek od státu. Náklady by byly okolo 1,7 miliardy a opatření by se týkalo asi 170 tisíc dětí.

"Návrh lépe cílí na potřebné děti v mateřských a na základních školách. Věřím, že tato změna přispěje k odstraňování sociálních nerovností," říká Plaga.

5 miliard

korun stojí návrh ČSSD, podle kterého mají obědvat zdarma děti v MŠ a na prvním stupni ZŠ.

Jeho návrh ale kritizuje poslankyně Valachová. "Je to jenom další dávka, která způsobí řadu nerovností a nespravedlností. Návrh podporuje rodiny, jež už jsou na sociálních dávkách. My chceme pomoci rodinám, které pracují, mají nízké příjmy a pro které není jednoduché financovat všechny potřeby svých dětí, ale které třeba žádné dávky neberou."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.