Miroslav Bulka stojí ve své kanceláři nad několika menšími panely s tlačítky, propojenými sítí kabelů. Když tlačítko na jednom z panelů zmáčkne, na dalším se rozsvítí kontrolka. "Teď učitel vidí, že si žák zapnul svůj panel, a může mu dát úkol," popisuje nový produkt společnosti Diametral její šéf. Podnik vyrábí výukové stoly s přístroji pro firmy, ale hlavně pro školy, kam začaly loni proudit větší státní investice. Podpora vzdělávání podniku pomohla, po letech se mu začalo dařit.

Majitel firmy z pražských Horních Počernic říká, že elektrotechnikem se člověk rodí. Najít ale zaměstnance takového ražení je těžké. A zkušení technici by se firmě hodili − nestíhá teď příval zakázek. Za loňský rok očekává obrat 40 milionů korun. V roce 2017 to bylo jen 13 milionů.

Bulka založil Diametral v roce 1992 se dvěma společníky, kteří už ve firmě nejsou. Nejdřív se věnovali výrobě autoalarmů, později se dali i na další přístroje jako mikropáječky nebo stejnosměrné zdroje.

V roce 2000 podnik dostal zakázku z průmyslové školy v Kutné Hoře a pro její účely zasadil tyto a další přístroje do stolu. Nápad na výrobu těchto "integrovaných pracovišť" pro výuku ve školách, například na elektrotechnice, byl na světě. "Studenti se na stolech třeba učí, jak fungují komunikační zařízení, nebo na nich zkoušejí napájet," popisuje Bulka. Stoly s různými přístroji ale využívají i firmy, hlavně ve vývoji a výzkumu, kde na nich měří nebo kontrolují třeba motory linek. Diametral je dodává například Škodě Auto nebo společnosti Eaton.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru