Po sedmi letech práce v zahraničí se nyní šestatřicetiletá Španělka Maite Alvarezová vrátila domů. "Vždycky jsem počítala s tím, že se vrátím do Španělska, abych byla blízko rodině a mohla tu pokračovat ve svém výzkumu," řekla pro agenturu Bloomberg.

Vystudovaná imunoložka hodnotí návrat domů velmi kladně. Našla si práci ve výzkumné laboratoři při Navarrské univerzitě v Pamploně. I ji, podobně jako mnohé další Španěly, před lety vyhnala ekonomická krize a nedostatek pracovních příležitostí.

Nyní se mladí Španělé postupně vrací. Láká je rostoucí ekonomika a poptávka po kvalifikovaných pracovnících. S sebou si přináší zkušenosti ze zahraničí, lepší jazykovou vybavenost a vyšší kvalifikaci. Vůbec nejčastěji odjížděli do Velké Británie, Irska nebo Francie.

Zatímco v letech před krizí chybělo nejvíc lidí ve stavebnictví, finančním sektoru nebo turismu, nyní převládá poptávka v moderních technologiích a analýze dat. Jedná se tak o lépe placená místa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.