Čínské úřady zadržely v poslední době celkem třináct kanadských občanů. Zatýkání začalo na začátku prosince v době, kdy byla v Kanadě zadržena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Podle agentury Reuters to uvedla kanadská vláda.

"Ministerstvo zahraničí ví o 13 kanadských občanech, kteří byli od 1. prosince 2018 zadrženi na území Číny, bez oblasti Hongkongu. Můžeme potvrdit, že osm z nich bylo již propuštěno," sdělila kanadská vláda v prohlášení vydaném ve čtvrtek. Komuniké neupřesňuje, s jakými obviněními byli dotyční zadrženi.

Před čtvrtečním prohlášením kanadské vlády bylo veřejně oznámeno zadržení pouze tří Kanaďanů, píše Reuters. Peking potvrdil, že drží ve vazbě kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Mezi 13 zadrženými byla také kanadská učitelka angličtiny Sarah McIverová, jíž byl udělen administrativní trest za to, že v zemi nelegálně pracovala. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Napětí ve vztazích mezi Kanadou a Čínou se stupňuje od 1. prosince, kdy byla v kanadském Vancouveru na žádost Spojených států zadržena finanční šéfka Huaweie Meng.

Kanadská vláda od té doby několikrát zopakovala, že nevidí žádnou zřetelnou souvislost mezi zadržením Meng a zatýkáním Kanaďanů v Číně. Podle západních diplomatů v Pekingu jsou ale tyto kroky evidentní odvetou čínských úřadů.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zopakovalo varování pro občany Spojených států, kteří se pohybují v Číně. Vyzvalo je, aby dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti se "svévolným prosazováním místních zákonů" a zvýšeným diplomatickým napětím, které vyvolalo zatčení představitelky čínské technologické firmy v Kanadě.

Nejmenovaný představitel kanadské vlády prohlásil, že různá obvinění z porušení zákona řeší v současné době s čínskými úřady na 200 Kanaďanů. Tento počet podle něj zůstává v posledních letech relativně stabilní. Pro srovnání - téměř 900 Kanaďanů čelí spravedlnosti ve Spojených státech, dodal.

Zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě Peking ostře odsoudil. Meng byla v Kanadě zadržena na žádost USA, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud 11. prosince Meng propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (asi 170 milionů korun).