Ve světě technologií půjde v letošním roce hlavně o umělou inteligenci a sběr dat. Oba nástroje se budou zneužívat k propagandě, manipulaci veřejnosti a kybernetickým útokům, ale zároveň pomohou v boji proti klimatickým změnám nebo se včasnou diagnózou nemocí.

Vyplývá to z průzkumu serveru BBC, který oslovil zástupce dvou stovek firem s otázkou, jaké očekávají globální technologické trendy v roce 2019.

Jednou z technologií, která by se letos mohla začít hromadně používat, je takzvaný "deepfake". Jde o vkládání obličejů skutečných lidí do obrázků a videí, které jsou pořízené v jiné situaci. Ve výsledku tak vznikají věrohodně vypadající, ale falešné snímky lidí v reálných situacích. Dosud se objevilo několik případů, kdy byla tato technika zneužita v pornografickém průmyslu, v budoucnu by se ale mohla stále častěji využívat také k politickým účelům.

"Přestože deepfake představuje stále relativně novou technologii, zaznamenává neuvěřitelně rychlý rozvoj. Pro pouhé oko, nebo dokonce i pro odborníky na digitální nástroje, je snímky deepfake těžší a těžší identifikovat. Současně se jejich výroba stává stále dostupnější a levnější," uvedla Katja Begová z britské nadace Nesta, která se zabývá podporou vědy a výzkumu a investicemi do technických inovací.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru