Stát loni hospodařil s mírným přebytkem 2,9 miliardy korun. To je druhý nejlepší výsledek za posledních 23 let a čtvrtý nejlepší v historii samostatného Česka. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přitom původně počítala se schodkem 50 miliard korun.

Za lepší výsledek mohou především rekordně vysoké příjmy, které se v porovnání s rokem 2017 zvýšily o 130 miliard na 1,404 bilionu korun. Podle Schillerové je to hlavně díky zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení. Díky těmto nástrojům prý ubylo podvodů a zlepšil se výběr daní. Příjmy státu z daní a odvodů z pojistného na sociální zabezpečení se meziročně zvýšily o více než 83 miliard.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vidí za lepším hospodařením státu zejména hospodářský růst. "Ne že by se opatření, jako je EET a zejména kontrolní hlášení, neprojevila, avšak jejich příznivý efekt byl slabší než pozitivní přínos ekonomické prosperity," říká Kovanda. "Důvodem lepšího hospodaření je zejména svižný ekonomický růst a související růst mezd. S růstem mezd stoupají též příjmy státní kasy, ať už kvůli vyšší dani z příjmů, nebo zejména vyšším odvodům," dodává.

2,9 miliardy

korun byl loni přebytek státního rozpočtu. To je druhý nejlepší výsledek za posledních 23 let.

Na dani z příjmů fyzických osob stát vybral téměř o 14 procent více než v roce 2017. Takový růst ministryni Schillerovou zaskočil. Ministerstvo financí podle ní čekalo nárůst okolo šesti procent.

"Přiznávám, že je to důkaz jistého přehřátí ekonomiky. Je to ekonomický signál, který je třeba sledovat a dávat na něj pozor," uvádí Schillerová.

Objem peněz z odvodů z pojistného na sociální a zdravotní pojištění se pak meziročně zvýšil o desetinu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.