Pokud by někdo chtěl důkaz, proč spolu Češi a Slováci nemohli vydržet v jednom státě, tak ten nejčerstvější dodala anketa slovenské veřejnoprávní televize RTVS Největší Slovák. Do desítky favoritů na vítěze, který bude vyhlášen po dalším kole hlasování za pár měsíců, postoupil mimo jiné i Gustáv Husák. Toho Češi v podobné anketě v roce 2005 zařadili mezi největší zločince.

Slováci modelovali svůj pořad podle stejného vzoru jako kdysi Češi, tedy podle britské stanice BBC. Zatímco v Británii vyhrál Winston Churchill, ve Francii Charles de Gaulle a v USA Ronald Reagan, Češi i Slováci mají se svými hrdiny jaksi potíže. V Česku museli upravit pravidla hry (ano, o nic jiného nejde), aby nevyhrál fiktivní génius Jára Cimrman. Což připomnělo Němce, kteří v podobném pořadu stanice ZDF nabídli k hlasování tři stovky osobností a pečlivě vynechali Adolfa Hitlera.

V české anketě nakonec vyhrál naprosto nekontroverzní Karel IV., druhý byl Tomáš Garrigue Masaryk a třetí Václav Havel.

Slovenský výběr je naprosto odlišný a těžko říci, zda je to tím, že slovenský národ má za sebou kratší dobu vlastní státnosti, vlastního písemnictví a kulturně-společenského vývoje, nebo prostě jiným pohledem na vlastní minulost. Do první desítky se vedle Husáka kvalifikoval i cyklista Peter Sagan, zpěvačka Marika Gombitová, na jednom místě Cyril a Metoděj, vedle nich zbojník Juraj Jánošík, spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik, komunista s lidskou tváří Alexander Dubček nebo buditel Ľudovít Štúr. Opravdovou lidskou tvář představuje kněz Anton Srholec, který se staral o bezdomovce. Naopak k temnějším stránkám odkazuje jiný kněz Andrej Hlinka, na nějž navázali slovenští fašisté.

Ostatně, slovenská televize vyvolala první kontroverzi už tím, že v upoutávce na anketu vystupoval i šéf válečného slovenského státu Jozef Tiso. Mobilní operátoři ale odmítli spolupracovat, pokud by bylo možné hlasovat pro odsouzené válečné zločince, takže Tiso, avizovaný dramatickým hlasem upoutávky jako "válečný zločinec, nebo mučedník?", musel z kola ven.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru