Násilí a sexuální útoky cizinců, jaké zažila některá německá města na silvestra 2015, se už od té doby neopakovaly. Po událostech v závěru roku 2018 ale v Německu opět zesílily diskuse, jak trestat žadatele o azyl, kteří překračují německé zákony.

V bavorském městě Amberg 29. prosince napadali čtyři opilí žadatelé o azyl ve věku sedmnácti až devatenácti let z Afghánistánu, Sýrie a Iráku kolemjdoucí nejprve na nádraží a pak v centru města. Než je zadrželi policisté, zranili dvanáct lidí.

Některé z obětí vypověděly, že jim agresoři nadávali a že je napadli bez důvodu. Mladíci zaútočili také na otáčející se automobil. Při zatýkání kladli policistům odpor. Starosta Michael Cerny vyzval po incidentu 40tisícový Amberg ke klidu. Mladíci ve městě ani nežili a nyní jsou ve vazbě. Na udělení azylu či prodloužení povolení k pobytu ovšem mohou nejspíš zapomenout.

Ministr vnitra Horst Seehofer řekl deníku Bild, že Německo musí přitvrdit u deportací žadatelů o azyl, kteří porušili zákony. "Pokud existující zákony nejsou dostatečné, musí se změnit. Události v Ambergu jsou znepokojující, toto nelze tolerovat," prohlásil Seehofer. Německo často řeší problém s cizinci, jimž zamítne azyl a mají být deportováni, ale odmítají se vrátit do své původní země. Na konci loňského roku ministerstvo vnitra nechalo po celé zemi vylepit billboardy, které nabádají migranty k dobrovolnému návratu.

Seehofer už dlouhodobě vede spor s kancléřkou Angelou Merkelovou o imigrační a azylovou politiku, podle něj by měla být mnohem přísnější. V závěru roku 2018 to dokonce vypadalo, že Seehofer bude muset odejít z vlády. V zájmu přežití vládní koalice se ale politici dohodli na "příměří".