Velká Británie loni nezaznamenala vážnější teroristický útok. Na silvestra se však na vlakovém nádraží v Manchesteru objevil pětadvacetiletý muž, který začal nožem ohrožovat své okolí. Pobodal tři lidi, mezi nimi také jednoho ze zasahujících policistů.

Ti agresora zneškodnili s pomocí taseru a pepřového spreje. Jeden z přihlížejících řekl deníku Daily Mail, že policisté zasáhli bleskově, zhruba třicet sekund od chvíle, kdy ozbrojenec vytáhl nože a začal křičet.

Útočník vykřikoval, že se mstí za shazování bomb na "jeho země", svědci také slyšeli slova "Alláh" a "Ať žije chalífát". Tím měl nejspíš na mysli teroristickou organizaci Islámský stát, která své území v Sýrii a Iráku nazývala chalífátem.

Muž měl u sebe dva kuchyňské nože s ostřím dlouhým třicet centimetrů. Po zadržení útočníka vyšetřil lékař, který podle manchesterské policie vyjádřil pochybnosti o jeho psychickém zdraví.

Protiteroristická policie nicméně pokračuje v pátrání. Zjišťuje zejména, zda měl útočník komplice nebo patřil k nějaké skupině. Jeho identitu zatím nezveřejnila.

Manchester se stal dějištěm krvavého teroristického útoku předloni 22. května. Sebevražedný atentátník původem z Libye odpálil nálož na svém těle na koncertě zpěvačky Ariany Grande. Zemřelo dvaadvacet lidí, dalších 139 bylo zraněno. Nádraží, kde na silvestra muž útočil nožem, je velmi blízko hale Manchester Arena, kde k incidentu v roce 2017 došlo.

Podle ministerstva vnitra zůstává Velká Británie v režimu druhého nejvyššího stupně ohrožení terorismem. Na nádraží v Manchesteru a okolí jsou posílené policejní hlídky.

Související