Před 24 lety japonská sekta Óm šinrikjó šokovala svět: její členové 20. března 1995 v tokijském metru vypustili jedovatý plyn sarin. Nadýchaly se stovky lidí, dvanáct jich zemřelo. Vůdce sekty Šókó Asahara dostal trest smrti, který byl vykonán teprve loni v červenci. Spolu s ním bylo popraveno i dalších šest členů sekty. Zdálo se, že se tím celá kauza po letech uzavřela, první den roku 2019 ale bohužel ukázal, že nikoli.

Jedenadvacetiletý Kazuhiro Kusakabe najel do skupiny lidí během oslav Nového roku v centru Tokia na nákupní třídě Takešita a devět jich zranil. Pak naboural a z auta utekl, než ho ale policisté dostihli, napadl ještě několik kolemjdoucích, nikoho však nezranil. Ve voze se našly kanystry s dvaceti litry benzinu. Zadržený muž vypověděl, že se nehodlá za svůj čin omlouvat a že jednal s úmyslem zabíjet. Chtěl prý pomstít "nespravedlivé popravy" členů Óm šinrikjó.

Na takové útoky Japonsko není zvyklé, podobný se stal naposledy v roce 2008, kdy do davu v tokijské nákupní čtvrti Akihabara najel autem muž a poté zaútočil i nožem. Zabil sedm lidí. Japonskou policii i justici ale novoroční incident nepříjemně překvapil zejména proto, že potvrdil, že nebezpečná sekta Óm šinrikjó není definitivně minulostí. Sekta se v roce 2000 přejmenovala na Aleph a oficiálně se zřekla násilí. Nadále je však monitorována zpravodajskou službou a policií.

Související