Edward O. Wilson kdysi trefně shrnul lidský úděl v jedné větě, která hezky vystihuje člověka jako zvláštního tvora, (s)tvořeného z nebezpečné kombinace. Máme instinkty z doby kamenné, politické instituce středověku a přitom jsme dnes obdařeni téměř božskou technologií. Stručné a tak krásně výstižné, že to pochopí i malé dítě, a přitom se nad tím může hloubavý člověk zamýšlet roky a stále nalézat nové podněty pro dobrodružství myšlenek.

Dnes bych se chtěl zaměřit na prostřední část věty, na ten středověk, na ony politické instituce. Jak první části (iracionální strachy), tak té poslední (božská technologie) jsem již mnoho inkoustu věnoval. Zato střední část, ta mi vždy přišla taková nejzáhadnější, nejnenápadnější a možná i nejméně škodlivá. Ale postupně.

Středověk totiž opravdu trvá, a to i v jiném smyslu, než zpívá David Koller v dnes již téměř lidové písni začínající slovy "sex je náš".

Jak? Různými způsoby. V boji národů o územní moc, v ideologických sporech, které válcují politiku, v představě Boha jako politického panovníka, který poroučí svým oddaným poddaným, ve spojování moci světské s božskou, v souzení lidí podle národnosti a tak dále.

Ovšem opravdu naplno a beze zbytku nám středověk zpřítomnila česká katolická církev. Tomáš Halík dostal důtku za to, že se veřejně názorově rozchází se svými "duchovními nadřízenými". Dodal bych (nejsem katolík, ale důvěrně znám Bibli), že ve skutečnosti asi ještě tak trochu za to, že do české církve, která je pohodlně usazena ve zdejším politickém smrádečku, vnáší evangelium. Ale to je můj vlastní pocit (boj o křesťanství uvnitř křesťanství nás teprve čeká).

Kastrovaná církev

Středověk byl dobou, kdy víra měla moc. Díky víře měla moc i církev. A chovala se podle toho.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru