Edward O. Wilson kdysi trefně shrnul lidský úděl v jedné větě, která hezky vystihuje člověka jako zvláštního tvora, (s)tvořeného z nebezpečné kombinace. Máme instinkty z doby kamenné, politické instituce středověku a přitom jsme dnes obdařeni téměř božskou technologií. Stručné a tak krásně výstižné, že to pochopí i malé dítě, a přitom se nad tím může hloubavý člověk zamýšlet roky a stále nalézat nové podněty pro dobrodružství myšlenek.

Dnes bych se chtěl zaměřit na prostřední část věty, na ten středověk, na ony politické instituce. Jak první části (iracionální strachy), tak té poslední (božská technologie) jsem již mnoho inkoustu věnoval. Zato střední část, ta mi vždy přišla taková nejzáhadnější, nejnenápadnější a možná i nejméně škodlivá. Ale postupně.

Středověk totiž opravdu trvá, a to i v jiném smyslu, než zpívá David Koller v dnes již téměř lidové písni začínající slovy "sex je náš".

Jak? Různými způsoby. V boji národů o územní moc, v ideologických sporech, které válcují politiku, v představě Boha jako politického panovníka, který poroučí svým oddaným poddaným, ve spojování moci světské s božskou, v souzení lidí podle národnosti a tak dále.

Ovšem opravdu naplno a beze zbytku nám středověk zpřítomnila česká katolická církev. Tomáš Halík dostal důtku za to, že se veřejně názorově rozchází se svými "duchovními nadřízenými". Dodal bych (nejsem katolík, ale důvěrně znám Bibli), že ve skutečnosti asi ještě tak trochu za to, že do české církve, která je pohodlně usazena ve zdejším politickém smrádečku, vnáší evangelium. Ale to je můj vlastní pocit (boj o křesťanství uvnitř křesťanství nás teprve čeká).

Kastrovaná církev

Středověk byl dobou, kdy víra měla moc. Díky víře měla moc i církev. A chovala se podle toho.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru