Benátky dlouhá léta úpí pod náporem turistů. Tamní radnice proto hledá různé cesty, jak jejich počet snížit nebo získat další peníze na rozvoj služeb a na odstranění ekologických a dalších škod. Od letošní turistické sezony proto Benátky nově zavedou také takzvaný poplatek za vstup.

Všichni jednodenní turisté, kteří se v městě gondol a kanálů neubytují, zaplatí za vstup do historického centra 2,5 až 10 eur. Přesná výše poplatku se bude odvíjet od období, kdy konkrétní turista dorazí − hlouběji do peněženky bude muset sáhnout především v letních měsících, kdy do Benátek míří vůbec nejvíce cestovatelů.

"Náklady na údržbu a zajištění bezpečnosti historického centra jsou vysoké. Léta je platili hlavně Benátčané," uvedl k tomu starosta města Luigi Brugnaro pro italský list La Reppublica. "Nyní nám i všichni ostatní pomohou udržet Benátky čisté a umožní tak obyvatelům města lépe žít," dodal. Do městské pokladny by to mělo přinést 50 milionů eur, tedy v přepočtu 1,3 miliardy korun.

Radnice cílí především na turisty, kteří do města připlují na velkých výletních lodích pouze na jednodenní prohlídku. Ti totiž utratí jen velmi málo, takže tamní ekonomice téměř nic nepřinesou. Lidé, kteří se v městě ubytují, přitom už teď platí městskou daň. Odhaduje se, že do Benátek každý rok připluje na 600 velkých lodí, které přivezou statisíce návštěvníků. Obyvatelé Benátek si na podobné výletní lodě dlouhodobě stěžují − podle nich poškozují a znečišťují tamní životní prostředí.

Prohlédnout si historické centrum Benátek se slavným náměstím Svatého Marka nebo Dóžecím palácem každoročně přijede na 25 milionů návštěvníků z celého světa. Město ale podle místních obyvatelů kvůli tomu ztrácí své kouzlo. Prodejny suvenýrů a občerstvení vyhnaly menší tradiční obchůdky, rostou nájmy i ceny. Život ve městě se tak pro mnohé Benátčany stal neúnosným. Za posledních třicet let se počet obyvatel žijících v historickém centru zmenšil o polovinu na aktuálních zhruba 55 tisíc.

Podobný poplatek, který chystají Benátky, už vybírají i některé italské ostrovy, například Elba, Lampedusa nebo Liparské ostrovy.

Související