Do prvního pracovního týdne roku 2019 vstoupily USA s třetinou zavřených federálních ministerstev a dalších státních úřadů. Prezident Donald Trump a opoziční demokraté zatím nenašli shodu, za jakých podmínek jsou ochotni uvolnit peníze potřebné pro chod vlády.

Takzvaný shutdown, který postihl dohromady 800 tisíc státních úředníků, kteří buď pracují bez nároku na mzdu, nebo zůstávají doma na neplaceném volnu, trvá už 14 dní. A není vůbec jasné, kdy skončí. Nejistá vyhlídka na kompromis Trumpa s demokraty přímo souvisí s dalšími dvěma důležitými politickými událostmi, jež se tento týden odehrály ve Washingtonu.

Ve čtvrtek tam poprvé zasedl nově zvolený Kongres, v kterém demokraté po listopadových volbách získali většinu v dolní komoře, tedy ve Sněmovně reprezentantů. A za třetí, svoji kandidaturu na prezidentku oznámila demokratická senátorka Elizabeth Warrenová. Jde o první výstřel kampaně před prezidentskými volbami v listopadu 2020 − nadcházející souboj o Bílý dům bude už letos politické dění v USA zásadně ovlivňovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.