Evropská unie hledá lepší daňová řešení než ta, která platí v současnosti. Vede ji k tomu vyhlídka na miliardové příjmy do unijního i státních rozpočtů, které dnes mizí kvůli mezerám v zákonech, ale i agresivnímu daňovému plánování firem. Jen na dani z přidané hodnoty přichází ročně EU dle odhadů o 150 miliard eur. Některé nadnárodní firmy zase platí téměř nulové daně z příjmu v takzvaných vnitrounijních daňových rájích − například Irsko muselo z vůle Evropské komise doměřit Applu daň ve výši 13 miliard eur, což je zatím nejpřísnější rozhodnutí svého druhu, Francie se zase s Googlem neúspěšně soudila o více než miliardu eur na daních.

Státy jako Irsko nebo Kypr reformy často blokují. Jelikož je v daňových otázkách v EU potřeba jednomyslného souhlasu všech členských států, jsou mnohé změny těžko průchozí. Například právní úprava daně z přidané hodnoty se už desítky let nachází v "přechodném režimu", který se Evropská komise v současnosti snaží přeměnit v režim definitivní. Stále se však není schopná se státy shodnout na tom, jak by tento režim měl vypadat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.