Po více než desetileté snaze snížit hluk z přiléhající dálnice D1 se obyvatelé městské části Praha-Újezd počátkem loňského roku radovali. Ředitelství silnic a dálnic jim slíbilo, že kolem rušné komunikace postaví devět metrů vysokou protihlukovou zeď. Než se ale začalo stavět, výška plánované zdi se změnila na pouhé čtyři metry. "Loni jsme měli územní rozhodnutí na devítimetrovou zeď. Jenže se snížila o pět metrů," říká starosta třítisícového Újezda Václav Drahorád.

Mezitím došlo k úpravě měření hluku, kdy najednou bylo přípustné téměř dvojnásobné překročení limitů. Obyvatelům Újezda mohl k opětovnému zvýšení zdi pomoci Ústavní soud. Ten na popud senátorů přezkoumával, zda změna měření hluku nebyla protiústavní. Jenže dospěl k tomu, že vše bylo v pořádku.

Zatímco množství škodlivin z elektráren i z výfuků aut v posledních letech výrazně ubylo, v případě hluku je tomu naopak. Před několika lety se změnila protihluková vyhláška − tedy přesněji řečeno Nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. To zavedlo nový výpočet hladiny hluku, který spočívá v tom, že při měření se musí odečíst dva decibely jako možná chyba. Vzhledem ke speciálnímu způsobu výpočtu se takřka dvojnásobný hluk než dříve najednou vejde do limitů.

Na změkčení pravidel vydělali nejen stavitelé silnic a dálnic, kteří při stavbě nových komunikací nemusí dělat tak nákladná protihluková opatření jako dříve. Ulevilo také firmám, jež při svém provozu vydávají zvýšený hluk a dříve se nevešly do stávající normy 50 decibelů v noci a do 60 ve dne.

Zvýšil se ovšem počet lidí, kteří nadměrným hlukem trpí. Loni v lednu proto skupina senátorů podala ústavní stížnost a chtěla, aby Ústavní soud sporné body z nařízení vyškrtl a hluk se opět počítal bez započítání možné odchylky. Senátoři argumentovali tím, že lidé v Česku jsou už i tak nadměrně zatíženi hlukem a tuzemská protihluková politika − konkrétně uvedené nařízení − porušuje právo na příznivé životní prostředí a na respektování soukromého a rodinného života.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.