Premiéra Andreje Babiše čeká horký leden. Už za několik dní kontroloři Evropské komise zahájí audit evropských dotací určených firmám z holdingu Agrofert za posledních šest let. Podnik Babišovi patřil, dokud jej roku 2017 nevložil do svěřenských fondů. Komise chce mimo jiné prověřit, zda je Babiš ve střetu zájmů a zda Agrofert mohl těžit z jeho polického vlivu, ať už v dřívější funkci ministra financí, či nynější premiérské. Dokud si EU nebude jistá, odmítá dotace pro Agrofert hradit.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) poslal ve středu do Bruselu dokumenty k Babišovu možnému střetu zájmů. "Jde například o popis přípravy pravidel a vyhlašování výzev Programu rozvoje venkova, seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert nebo údaje o kontrolách těchto dotací," jmenoval podklady mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková přitom zdůraznila, že se chystaný evropský audit bude týkat akcí z období šesti let mezi roky 2012 a 2018. To zhruba kopíruje dobu, po kterou je Babiš ve vrcholné politice. Kolik přesně projektů Agrofertu takto EU podpořila, ale Nováková neuvedla s odůvodněním, že všechny unijní investice ještě nejsou vyplacené.

Samotný audit v Česku Evropská komise ohlásila na celkem čtyři dny mezi 14. a 18. lednem. Prověrka se podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Vároši bude týkat třeba fungování Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, které Babiš předsedá a kvůli Komisi slíbil, že do ní přestane chodit. Zahrne i některé evropské dotační programy na ministerstvu průmyslu, zemědělství, životního prostředí či práce a sociálních věcí a hlavního města Prahy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.