Před deseti lety řešila česká vláda premiéra Mirka Topolánka plynovou krizi kvůli přerušení dodávek z Ruska. Česká politika tak zažívala hvězdné chvíle jako předsedající země Evropské unie. O necelé tři měsíce si pak Česko uřízlo neskutečnou ostudu, když opozice položila vládu, aniž by měla plán B. Od té doby se změnila pravidla a předsedající členský stát unie už nemá takové pravomoci.

I přesto je ale právě začínající předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie spíš parodií − kdyby Evropa neprožívala chvíle tak důležité pro svou vlastní budoucnost.

V čele EU nyní na půl roku stojí země, kterou Evropská komise oficiálně kontroluje a pravidelně hodnotí kvůli nedodržování právního státu. Loňské hodnocení stavu práva v Rumunsku dopadlo pro Bukurešť špatně: stav se zhoršil, protože vládnoucí sociální demokraté změnou zákonů podkopali dosud silné postavení protikorupční prokuratury a v obecné rovině oslabili roli státních žalobců. Proti vládě sociálních demokratů a jejich korupčním aférám se loni konala řada desetitisícových demonstrací, z nichž ta srpnová skončila brutálním zásahem policie s více než dvěma stovkami zraněných.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru