Dluhy vůči dodavatelům státem zřizovaných nemocnic se ke konci loňského roku vyšplhaly na 3,8 miliardy korun. Hned na začátku nutno říci, že nedluží všechny. Naopak, proti šesti hříšníkům z řad fakultních nemocnic stojí osm jiných, kteří platí. Podrobnější pohled na ty, kteří dluží nejvíc, ukazuje, že až na pár výjimek jde o nemocnice, které mají obecně "problém".

Po osmi stech milionech například dluží nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice. Oběma loni zvýšenou péči věnovalo ministerstvo zdravotnictví.

Stručně připomeňme, že Bulovka loni přišla o dva ředitele. V lednu skončila ředitelka Alena Vrbovská kvůli podezření z napojení na lobbistické skupiny, v červenci pak její nástupce František Novák kvůli údajné manipulaci s veřejnými zakázkami.

V červnu zde zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Z auditu ministerstva zdravotnictví vyplynulo, že zakázky vyhrával jediný uchazeč, a to První chráněná dílna obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Kvůli kšeftům s Horáčkem skončila koncem listopadu šéfka VFN Dana Jurásková. Okolnosti byly podle ministra Adama Vojtěcha velmi podobné tomu, co se dělo na Bulovce, cenu za pochybení u veřejných zakázek vypočítal na desítky milionů korun.

Související

To, že se problémy v hospodaření a řízení nemocnice promítnou i do běžných dodavatelsko-odběratelských vztahů, by nemělo být překvapením.

Fakultní nemocnice v Brně se zase dostala do letošní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která kromě FN Brno posuzovala ještě Ústřední vojenskou nemocnici v Praze a FN Motol.

"Kontrola ukázala, že nemocnice pořizovaly léčiva a zdravotnický materiál velmi často bez zadávacího řízení, přestože jsou jakožto veřejní zadavatelé povinny tento postup využívat. V případě vzorku tzv. centrových léků FNB tímto způsobem nepořídila žádné z léčiv. Podobné výsledky kontrola zjistila i v případě zdravotnického materiálu, který například FNB nakupovala zcela bez zadávacího řízení," zní ve zprávě NKÚ.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru