Ekonomický růst v loňském roce sice oslabil, ale i přesto posílil tlak na růst cen. Koruna neposílila a ČNB na tuto situaci reagovala pěti zvýšeními sazeb. Trhy loni na začátku roku takový vývoj rozhodně nečekaly. Kdo tehdy vsadil na růst českých úroků, vydělal.

Situace zůstává podobná i nyní. Ekonomika pravděpodobně ani letos nepředvede masivní růst, na druhé straně přetrvá napětí na trhu práce, které se přetaví v další růst mezd. Podniky si i nadále budou muset část svých nákladů plynoucích ze stoupajících mezd kompenzovat zvyšováním cen. Navíc náklady nebudou zvyšovat pouze mzdy, ale naplno se projeví růst cen elektřiny a zemního plynu. Inflace tak zůstane i letos nad dvěma procenty.

Malinko jiná pravděpodobně bude situace na devizovém trhu. Koruna snad už konečně začne posilovat. Nebude to ale dost, aby naplnila vysoká očekávání centrální banky. Dosud ČNB nahrazovala nedostatečné posilování koruny zvyšováním sazeb. Pokračovat by měla i letos. Stejně jako vloni na začátku roku s tím trhy nepočítají. V tržních cenách je v ročním horizontu dokonce započítáno mírné snížení úrokových sazeb.

Podle nás je tedy nyní dobrá příležitost si znovu vsadit na růst českých úroků. K zisku stačí, aby se ČNB usnesla na zvýšení sazeb alespoň jednou. To klidně může přijít už v únoru.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru