Státem řízené nemocnice, které zajišťují nejnákladnější péči, dluží dodavatelům po lhůtě splatnosti celkem 3,8 miliardy korun, což je o miliardu více než před rokem. Nejčastěji se opožďují s platbami za léky. Ekonomové upozorňují, že zadlužené nemocnice jsou zranitelné, protože si dodavatelé mohou diktovat své podmínky.

Státem řízené nemocnice mají s dluhy problém dlouhodobě. "Závazky po splatnosti jsou bohužel dluhem minulých let, který vznikl především historickým nesouladem mezi výší úhrad ze zdravotního pojištění a výší nákladů nemocnic," konstatuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Nejhůře je na tom FN u sv. Anny v Brně, která má nesplacené závazky celkem za 900 milionů korun. Druhé jsou pražské Nemocnice Na Bulovce dohromady s Všeobecnou fakultní nemocnicí − každá dluží dodavatelům 800 milionů. Naopak jiné nemocnice, jako například FN Plzeň, FN Hradec Králové, Nemocnice Na Homolce nebo IKEM, platí dodavatelům včas. Zjistila to redakce HN z přehledu, který získala od ministerstva zdravotnictví.

3,8 mld. Kč

dluží celkem státem řízené nemocnice. Na vině je podle vedení nemocnic hlavně špatně nastavený systém plateb pojišťoven za zdravotní péči.

Vedení nemocnic, které platí pozdě, shodně tvrdí, že za to management nemůže. Vina je prý ve špatně nastaveném systému plateb pojišťoven za zdravotní péči, která některé nemocnice znevýhodňuje.

Mluvčí FN u sv. Anny Petra Veselá upozorňuje, že základní sazba za provedenou péči je v jednotlivých zdravotnických zařízeních rozdílná: "Z analýzy ministerstva financí vyplývá, že FN u sv. Anny v Brně měla v letech 2009−2013 nejnižší nebo druhou nejnižší základní sazbu z fakultních nemocnic."

Brněnská nemocnice měla v roce 2013 dluhy po lhůtě splatnosti 701 milionů, jejich závazky po lhůtě splatnosti se tedy postupně zvyšují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.