Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své koaliční vlády. Je to v rovině úvah, řekl v novoročním rozhovoru pro Českou televizi. Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

"Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu," uvedl premiér. "Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry," podotkl. Vyhnul se ale odpovědi na otázku, zda je s ministry spokojen.

Předseda komunistů Filip v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k ministerstvu dopravy. Jedním z důvodů je i prosincový kolaps na dálnici D1, kde řidiči několik dní stáli v dlouhých kolonách.

Také podle Babiše to byl skandál a Ťokovo vysvětlování nedostatečné. "Pan Ťok je moc hodný na ty svoje podřízené firmy," prohlásil Babiš, podle něhož ministr musí přitvrdit. "A já určitě přitvrdím taky," prohlásil předseda vlády. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

Česká televize uvedla, že podle Filipa předseda vlády přislíbil, že kabinet obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. Podle Babiše je to ale v rovině úvah.

ČSSD se ovšem případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. "Sociální demokracie žádné změny nechystá," řekl v ČT šéf ČSSD Hamáček.

Komunistům se nelíbí postoj sociálnědemokratického ministra zahraničí Tomáše Petříčka k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Petříček si pozlobil i prezidenta Miloše Zemana vlažným vztahem k přesunu ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma nebo vyřazením velvyslanectví v Budapešti ze seznamu klíčových ambasád.

Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu koncem loňského června, někteří její původní členové už ale kabinet opustili. Ještě během července ve vedení ministerstva spravedlnosti Jan Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO) a na ministerstvu práce a sociálních věcí Petra Krčála nahradila Jana Maláčová (oba ČSSD). Malá i Krčál skončili kvůli podezření, že se ve svých závěrečných vysokoškolských pracích dopustili pla­giátorství.

Petříčka jmenoval Zeman ministrem zahraničí v polovině října, když před tím odmítl do funkce jmenovat kandidáta sociální demokracie, europoslance Miroslava Pocheho. Úřad proto dočasně vedl Hamáček.

Babiš také v novoročním rozhovoru prohlásil, že ho mrzelo, když někteří členové kabinetu včetně ministra zahraničí Petříčka požadovali jeho odchod z vlády kvůli kauze Čapí hnízdo. V ní je premiér a šéf hnutí ANO obviněn z dotačního podvodu. "Chápu, že ty deklarace byly určeny členům ČSSD," uvedl Babiš.

Související