Od Nového roku si důchodci přilepší, díky historicky nejvyššímu navýšení průměrná penze přesáhne třináct tisíc korun. V průměru každý důchodce dostane od ledna o devět stovek více než letos. Ti, kterým již bylo 85 let, dostanou k tomu navíc tisícovku.

Proti zvýšení důchodů nikdo nic ve sněmovně nenamítal, pro byla jak vláda, tak i opozice. Upřímně, bránit se zvyšování důchodů, které horko těžko dosahují čtyřicetiprocentní hranice průměrné mzdy, jde jen těžko. Zbývá dořešit pár "malicherných" drobností, jako například: jak často si podobný růst důchodů může český rozpočet dovolit, zda je možné udržet alespoň onen čtyřicetiprocentní poměr průměrné penze vůči průměrné mzdě a co s penzijní reformou, kterou sice všichni chtějí, ale nikdo se na ní nedokáže shodnout.

Podle analýzy Národní rozpočtové rady může kvůli stárnutí populace a vyšším nárokům na penze a zdravotnictví do padesáti let stoupnout veřejný dluh Česka na dvě stě třicet procent hrubého domácího produktu, tedy na dvojnásobek toho, co nyní vykazuje kolabující Řecko. Podle odhadů rady má Česko zhruba patnáct let na to, aby dokázalo penzijní systém upravit. Otázkou je jak.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru