Když má nějaká banka pravidla společenské odpovědnosti, znamená to, že nechce podnikat či podporovat podnikání v sektorech, které jsou nemorální či nějakým způsobem škodí společnosti. Je jasné, že banky nechtějí a ani nemohou podporovat aktivity, které jsou vyloženě nezákonné, jako je například dětská pornografie či otrokářství.

Mnohem zajímavější informací pro investory a ekonomy ale je, když banky utnou spolupráci s legálně působícími subjekty. Historicky se odstřihávaly například od zbrojařských firem kvůli vývozu zbraní do nestabilních regionů. Nyní jsme stále častěji svědky toho, že banky a pojišťovny přestávají spolupracovat s fosilním průmyslem, jehož podnikání způsobuje změny klimatu.

Svou společenskou odpovědnost si přitom pomalu začínají uvědomovat i tuzemské finanční instituce. Jsou to především banky vlastněné zahraničními koncerny, které do svých interních politik přidaly závazky týkající se omezení financování fosilního průmyslu, a to především jeho uhelného sektoru. Tímto se tedy již i některé české banky formálně přihlásily k Pařížské dohodě o globálním snižování emisí skleníkových plynů a k závazku bojovat proti klimatickým změnám.

Dává to smysl. Uhlí je celosvětově největším zdrojem emisí oxid uhličitý. "Žádné nové uhelné elektrárny nesmí být postaveny a nejméně 59 procent již existujících musí být do roku 2030 vyřazeno, aby se dosáhlo cíle omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia," uvádí se v poslední zprávě Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Mezinárodní energetická agentura varovala, že svět nedokáže splnit pařížský cíl, pokud vzniknou nové elektrárny na fosilní paliva. "Nemáme již prostor na to, abychom mohli stavět cokoliv, co vypouští emise oxidu uhličitého," uvedl výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.

Banky mohou svými investičními rozhodnutími ovlivňovat celé sektory ekonomiky, a pomoci tak nástupu nových, čistších technologií. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru