Před pěti lety začal Roman Zima prodávat do Číny roušky chránící plíce před znečištěným vzduchem. Ten je v zemi tak špatný, že si lidé při odchodu z domu berou masku na obličej stejně samozřejmě, jako si nazouvají boty nebo oblékají bundu. A za ochranu před smogem neváhají platit. Brněnský podnikatel jim dodává roušku z nanovláken, která ze vzduchu filtruje nečistoty. Uspěl s ní i v dalších zemích.

"V Česku ani v Evropě není ovzduší tak znečištěné jako v Asii," vysvětluje Jana Zimová, spolumajitelka rodinné společnosti Respilon, proč s manželem rozjeli byznys v Číně. A přidává historku z návštěvy v Šanghaji, kde si podnik v místní továrně nechává roušky vyrábět. "V hotelovém pokoji jsme naměřili hodnotu 120 na indexu kvality vzduchu, v Evropě se považuje za alarmující cokoliv nad 20," popisuje, jak špatná situace v Číně je.

Index kvality ukazuje, jak moc je ovzduší znečištěné různými látkami − včetně sazí, částí kovů a soli nebo jedovatých plynů. Čím vyšší je číslo na indexu, tím horší vzduch je.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.