Právníci v Česku si vloni připomněli sto let od vzniku advokátní samosprávy. Shodou okolností byl jubilejní rok jedním z nejklidnějších. Zásadní otřesy, jako třeba odchody významných hráčů z trhu anebo nelítostný boj o cenu práce, které jsme sledovali v minulých letech, se nekonaly.

S koncem roku se přesto objevily tři zprávy, které by se daly zařadit k těm nejzajímavějším, jež rok 2018 v advokacii přinesl.

Předně se po letech spolupráce rozhodly spojit česká kancelář Dvořák Hager & Partners a mezinárodní gigant Eversheds Sutherland.

V průběhu prosince se také šéf právní odnože PwC Legal Bořivoj Líbal rozhodl, že s většinou svého týmu z velké čtyřky odejde.

A těsně před koncem roku se rozhodlo o osudu české pobočky jedné z největších světových kanceláří, Weil, Gotshal & Manges. Ve všech třech případech se jedná o logické vyústění dlouhotrvajícího stavu.

Spojení Dvořák Hager & Partners s mezinárodní kanceláří Eversheds Sutherland bylo očekávaným krokem. Původně britská kancelář na českém trhu již jednou působila − v roce 2007 se spojila s firmou Balcar Polanský. Spojenectví jim vydrželo sedm let a ani poté se Eversheds z českého trhu úplně nestáhla. S domácími kancelářemi spolupracovala i nadále. Aktuální krok znamená proto spíše zefektivnění spolupráce se stávajícími klienty než snahu přetáhnout klíčový byznys konkurentů a přeskupit síly na advokátním trhu.

Ani druhá změna, odchod podstatné části právníků z týmu PwC Legal, není překvapivá. Bořivoj Líbal, který poslední tři roky právní odnož poradenské firmy vedl, se netajil problémy, které má v rámci firmy s kolegy z dalších divizí. Ti podle Líbala viděli právní tým spíše jako přítěž a na rozdíl od Deloittu či KPMG, které své právníky tlačí k větší samostatnosti, se snažili z advokátů udělat spíše efektivní "podnikové právníky". A to se pochopitelně dynamickému Líbalovi ani jeho kolegům nelíbilo. Zároveň si nemohli vybrat lepší čas pro změnu − kvalitních právníků je na trhu málo a poptávka po zkušené skupině je enormní.

Líbalův krok zřejmě neovlivní ani chod samotné společnosti PwC. Ta s novým týmem pod vedením Pavla Buršíka zvládne pokrývat právní služby přesně tak, jak si představuje.

Nejzajímavější zpráva byla zveřejněna až těsně před koncem roku. Jeden z nejzkušenějších advokátů v Česku Karel Muzikář založil novou advokátní kancelář Skils. Zároveň s tím v Praze zavírá mezinárodní kanceláře Weil, Gotshal & Manges, které v Česku působily už od roku 1993. I Muzikářův krok je logický a důvod je jediný − peníze.

Udržovat si satelitní pobočku je pro globální giganty typu Weil nákladnou záležitostí. Ještě nákladnější je ale udržet příjmy partnerů firmy v Londýně či New Yorku.

I když Weil patří dlouhodobě k pětici nejvýdělečnějších kanceláří na českém trhu, v porovnání se zahraničními příjmy jde s nadsázkou o zanedbatelné částky. Povinné odvody do mateřské sítě ovšem zanedbatelné rozhodně nejsou. Muzikář proto bude spolu s kolegy Karlem Dřevínkem, Petrem Severou a Karolínou Horákovou působit pod samostatnou značkou. Nová kancelář bude stále spolupracovat s ostatními pobočkami Weil, Gotshal & Manges ve světě.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru