V příštím roce začne Daniel Křetínský stavět ve Velké Británii novou plynovou elektrárnu. S výkonem 2500 megawattů bude silnější než český Temelín. K výstavbě v Eggborough získal letos v září od britských úřadů stavební povolení. Pro Křetínského půjde o symbolické zakončení jedné etapy jeho podnikání na britských ostrovech. Zahájil ho v roce 2014 právě koupí staré uhelné elektrárny v Eggborough. Do letošního září ji pronajímal jako záložní zdroj vládě, teď bude areál bourat a nový vybuduje na plyn.

Přestože letos zaujal Křetínský především akvizicemi v jiných oborech, hlavně ve velkoobchodu a v médiích, zůstává energetika základem jeho podnikání. Energetický a průmyslový holding (EPH), který mu patří, vyrábí elektřinu ve střední Evropě, Itálii i ve Velké Británii. Tam letos Křetínský udělal významný krok. Do zkušebního provozu uvedl modernizovanou elektrárnu Lynemouth. Původně hnědouhelný zdroj přebudoval za 400 milionů liber (zhruba 13 miliard korun) na jeden z největších zdrojů pro spalování biomasy na světě.

Ostrovnímu trhu český podnikatel věří a dodává tu elektřinu čtyřem milionům domácností. S Británií je spojená také jedna z jeho posledních velkých energetických akvizic, podepsaná v červnu minulého roku, kdy za 318 milionů liber (necelých 10 miliard korun) koupil od tamní energetické jedničky Centrica dvě plynové elektrárny Langage a South Humber Bank.

Odchodu země z Evropské unie se Křetínský nebojí a chce v Británii dále nakupovat. Uznání svého postavení jako významného podnikatele na ostrovech se dočkal letos v březnu. Schůzky s britskou premiérkou Theresou Mayovou se Křetínský účastnil jako jeden ze zástupců velkých evropských energetik.

Sázka na tradiční zdroje

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak může byznys Daniela Křetínského v zahraničí do budoucna ovlivnit politika?
  • Jaké má český miliardář plány s ukrajinským zemním plynem?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.