Tento sloupek patří nejen odhodlaným kuřákům, kteří si v rámci novoročních předsevzetí slibují, že přestanou kouřit. Patří i těm, kteří už před časem kouřili a ani netuší, jak jim je jejich tělo vděčné. I když celkově kuřáků mírně ubývá, zapálit si cigaretu má stále ve zvyku až čtvrtina Čechů.

Nejprve si představme typické kuřákovy cévy a tepny. Pokud jste někdy viděli zanesené potrubí, na jehož stěnách se postupně ukládají vrstvy tuku a vodního kamene, máte zhruba správný obrázek. I cévy se totiž u kuřáků zanášejí tukem, ztrácejí elasticitu a začínají takzvaně kornatět. "Cévy a tepny kuřáka poznáme na první pohled. Zvlášť u mladého člověka je změna oproti normálnímu stavu markantní," poznamenává Jiří Bonaventura z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Cévy kuřáků se stále více zanášejí, a když se některá z nich ucpe úplně, znamená to infarkt. Podle kardiologů přibývá infarktů před třicátým rokem života, především u mužů. Většinou jediným rizikovým faktorem je přitom to, že dotyčný člověk kouří.

Lidi, kteří se rozhodnou s cigaretou skoncovat, čeká většinou boj s vlastní vůlí, mnozí jsou na nikotinu závislí a potřebují péči odborníků. Ale vyplatí se. Změny přicházejí už po pár hodinách abstinence.

Ano, první známky regenerace organismu může bývalý kuřák pociťovat třeba už několik hodin poté, co típl poslední cigaretu. Zhruba hodinu trvá, než se krevní tlak a srdeční tep vrátí k normálu. "Nižší tlak v jinak zkornatělých tepnách snižuje riziko, že člověk dostane infarkt," říká kardiolog Bonaventura. Abstinujícímu kuřákovi se postupně zlepší krevní oběh, začnou se mu dokrvovat i konečky prstů na rukou i nohou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.