Letos česká ekonomika zažila nevídané zpřísnění měnové politiky. Zvyšování sazeb, základního nástroje centrální banky, se přitom koncentrovalo do druhého pololetí, kdy ČNB zvýšila sazby hned čtyřikrát po sobě. Taková razance v tomto tisíciletí nemá obdoby, tak hektické tempo "strážci koruny" naposledy nasadili, když v devadesátých letech čelili důsledkům měnové krize.

Přitom ještě na začátku léta si málokdo uměl představit, že se ČNB takto odváže. Experti centrální banky předvídali jen jedno zvýšení sazeb s tím, že zbytek protiinflační medicíny, kterou přehřátá ekonomika rozhodně potřebuje, dodá silnější koruna, která zlevní dovoz.

Ekonomové komerčních bank i další analytici tuto tezi ČNB dlouho "baštili", ovšem koruna byla proti. Místo aby posilovala, se vydala opačným směrem. Ještě v květnu si ČNB myslela, že nejpravděpodobnější kurz pro poslední čtvrtletí je 24,60.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru