Letošní rok byl pro zaměstnance tím nejlepším okamžikem, kdy si mohli svému nadřízenému říct o výrazné přidání. Firmy bojují o každého pracovníka a jsou nuceny k rekordnímu zvyšování výdělků. Průměrná mzda za celý rok 2018 naroste o více než osm procent, tedy nejvíce za posledních 15 let.

Vyplní se tak přání šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly. Ten loni v září odborářům radil, aby po zaměstnavatelích požadovali přidat osm až deset procent.

Výrazné zvyšování výdělků zřejmě neskončí ani v příštím roce. Letošní tempo ale zřejmě nepřekoná. "Růst mezd bude nejspíš kolem sedmi procent, což je stále ještě zřetelně nad tempem, které lze pro českou ekonomiku pokládat za dlouhodobě udržitelné," říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Některým odborářům narostlo sebevědomí, a nebojí si říct dokonce ani o pětinový růst mezd. Jako třeba zaměstnanci společnosti Automotive Lighting. "Naše požadavky byly určitě nadnesené, ale proč tuto šanci nezkusit a nedomluvit se na nějakém středu," přiznává předseda podnikových odborů Petr Fous. To se mu nakonec povedlo, pracovníci jihlavského výrobce automobilových světlometů si od ledna polepší o devět procent.

Stejný růst mezd nyní požadují i pracovníci Jaderné elektrárny Temelín. Kromě polostátního podniku ČEZ se o mzdách vyjednává například ve Škodě Transporta­tion nebo Třineckých železárnách.

Zaměstnancům nahrává situace na trhu práce. Firmám se daří a v listopadu nabízely 323 tisíc pracovních pozic. Podle analýzy Hospodářské komory však zaměstnavatelé ve skutečnosti hledají až 440 tisíc pracovníků. Za půl roku může číslo narůst dokonce až na půl milionu.

Řada podniků už prý nevěří, že vhodné zaměstnance najdou na úřadech práce, a sází proto rovnou na personální agentury či pracovní portály. Bez práce je ale pouze 215 tisíc lidí, nejméně za posledních 21 let. Firma, která chce zaměstnance získat a udržet, tak musí nabídnout odpovídající odměnu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru