Počátkem března se do jihoanglického městečka Salisbury vypravili dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Zlikvidovat měli svého bývalého kolegu a současně agenta britské tajné služby Sergeje Skripala. Mise ale skončila fiaskem. Skripal a jeho dcera Julie útok přežili, díky bezpečnostním kamerám britská policie zmapovala cestu vrahů z Moskvy do Salisbury, novináři zjistili jejich identitu a západní země následně vyhostily přes 150 ruských diplomatů, kteří měli být ve skutečnosti agenti ruské rozvědky.

Pro obávanou tajnou službu to byla nepříjemná ztráta prestiže. Silná kritika byla slyšet i v ruských médiích, hlavně od veteránů tajné služby, kteří uváděli, že za jejich časů by se nic takového nestalo.

Vojenská rozvědka GRU si přitom vždy pěstovala pověst profesionální a nelítostné organizace, která neodpouští. Přeběhlík Viktor Suvorov v knize Akvárium například tvrdí, že během vstupního výcviku ukazovali instruktoři nováčkům záběry, jak odhaleného zrádce upalují v krematoriu zaživa. "Jenže tajné služby nežijí ve vzduchoprázdnu. Jsou stejné jako zbytek státní správy, která trpí neschopností a korupcí," myslí si moskevská novinářka Julie Latyninová.

Kauza Skripalových její slova dobře ilustruje. Ukázalo se například, že oba útočníci měli pasy z jedné série a lišily se jen posledním číslem. To bylo nápadné. Novináři si všimli, že stejnou sérii měl také jeden agent zatčený v roce 2016 pro přípravu státního převratu v Černé Hoře. Zjevně jakýsi týlový důstojník vzal celou sérii a rozdělil ji mezi jednotlivé agenty.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.