Počátkem března se do jihoanglického městečka Salisbury vypravili dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Zlikvidovat měli svého bývalého kolegu a současně agenta britské tajné služby Sergeje Skripala. Mise ale skončila fiaskem. Skripal a jeho dcera Julie útok přežili, díky bezpečnostním kamerám britská policie zmapovala cestu vrahů z Moskvy do Salisbury, novináři zjistili jejich identitu a západní země následně vyhostily přes 150 ruských diplomatů, kteří měli být ve skutečnosti agenti ruské rozvědky.

Pro obávanou tajnou službu to byla nepříjemná ztráta prestiže. Silná kritika byla slyšet i v ruských médiích, hlavně od veteránů tajné služby, kteří uváděli, že za jejich časů by se nic takového nestalo.

Vojenská rozvědka GRU si přitom vždy pěstovala pověst profesionální a nelítostné organizace, která neodpouští. Přeběhlík Viktor Suvorov v knize Akvárium například tvrdí, že během vstupního výcviku ukazovali instruktoři nováčkům záběry, jak odhaleného zrádce upalují v krematoriu zaživa. "Jenže tajné služby nežijí ve vzduchoprázdnu. Jsou stejné jako zbytek státní správy, která trpí neschopností a korupcí," myslí si moskevská novinářka Julie Latyninová.

Kauza Skripalových její slova dobře ilustruje. Ukázalo se například, že oba útočníci měli pasy z jedné série a lišily se jen posledním číslem. To bylo nápadné. Novináři si všimli, že stejnou sérii měl také jeden agent zatčený v roce 2016 pro přípravu státního převratu v Černé Hoře. Zjevně jakýsi týlový důstojník vzal celou sérii a rozdělil ji mezi jednotlivé agenty.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč by si špioni neměli nechávat účtenky od taxíku?
  • A proč se na GRU ruský prezident Vladimir Putin nezlobí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se