Sociální síť Facebook poskytovala osobní data svých uživatelů asi 150 dalším firmám, a to ve výrazně vyšší míře, než dovolují pravidla ochrany soukromí. Například streamovací platformy Netflix a Spotify měly možnost číst soukromé zprávy posílané mezi uživateli této sociální sítě. Prodejce Amazon a internetový portál Yahoo! zase získali přístup k záznamům o přátelích uživatelů Facebooku. Informoval o tom deník The New York Times.

Případ je jen jedním z řady odhalení dokazujících, jak žádaným zbožím jsou v dnešní digitální době osobní údaje. Společnosti mající k informacím přístup je za úplatu předávají obchodním partnerům − mnohdy bez vědomí nebo souhlasu lidí, kterým patří. Evropa se proti tomuto chování snaží bojovat. Právě kvůli tomu přišla s nařízením na ochranu osobních údajů nazývaným GDPR, které je účinné od letošního května. Jednotná pravidla zaručují všem evropským občanům domáhat se svých práv na celém území unie a umožňují společný postup dozorových úřadů. V USA však taková pravidla neplatí a domáhat se z Evropy odškodnění za zneužití dat technologickými giganty sídlícími v Americe je téměř nemožné.

"Facebook a jemu podobní nám nikdy neřeknou, co ve skutečnosti s osobními daty dělají a k čemu je využívají. Podle evropských pravidel máme právo na naprostou transparenci, pokud však k jejich zpracování dochází například na území USA, takový systém ochrany nefunguje," upozorňuje Filip Horák, advokát KPMG Legal.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.